Jak wykonać wykończenie elewacji zimą? O czym należy pamiętać i jakie materiały trzeba wybrać?

by redakcja serwisu

Zimy są coraz słabsze, a więc coraz więcej prac budowlanych wykonuje się o tej porze roku. Ale czy można wszystkie? No właśnie z tym bywa różnie, bo choćby robienie tynków i wylewek wewnętrznych zimą może nastręczać wielu problemów, szczególnie gdy temperatura spada na zewnątrz poniżej zera. W tym przypadku trzeba pamiętać o ogrzewaniu domu, bo inaczej można spodziewać się niemiłej niespodzianki w postaci wilgoci.

Elewacja zewnętrzna zimą – tak czy nie?

Cóż, na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od temperatury jaka jest na dworze. Zasadniczo jeżeli spada poniżej zera, to lepiej wszystkie prace wstrzymać. Natomiast jeżeli jest dodatnia, ale powyżej 5 stopni, to jak najbardziej można je wykonać. Tak jest w przypadku wykonywania elewacji, wielu inwestorów, ale i deweloperów bardzo się spieszy, by zamieszkać w domu czy go sprzedać, co oznacza, że zależy im na czasie i chcą, aby wszystkie prace wykonane były jak najwcześniej, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli chcecie wykończyć elewację tynkiem dekoracyjnym, to powinniście pamiętać, że najlepiej wykonuje się takie prace, gdy temperatura wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza, bo niestety jeżeli zostanie wykonana w niskich temperaturach, to może dojść do zawilgocenia materiału, co będzie przekładać się na to, że tynki zaczną odpadać, a to naraża Was na dodatkowe koszty. A więc wykonanie elewacji z tynków dekoracyjnych lepiej przełożyć na sezon wiosenny czy letni, o ile temperatura nie będzie przekraczać plus 25 stopni Celsjusza.

Boniowanie – stylowe i modne, ale czy można je wykonać zimą?

Coraz modniejsze jest też boniowanie. Klasyczne elewacje w tynkach przechodzą już powoli do lamusa i tak modne staje się boniowanie. Trzeba przyznać, że jest efektowne, ale i ma w sobie dużą dawkę elegancji. Sprawia, że nawet stare domy stają się stylowe. Jednak czy można boniować zimą? I tutaj odpowiedź brzmi: „TAK”, ale jeżeli temperatura nie jest zbyt niska, czyli znowu nie może wynosić poniżej minus 5 stopni Celsjusza. Oczywiście, aby wykonać boniowanie zimą trzeba zastosować dobrej jakości klej mrozoodporny. Do tego ważne jest rusztowanie, które musi być ustawione w równym i nie mokrym terenie i co ważne także same szczeble i powierzchnia powinny być antypoślizgowe. Niestety musicie też wiedzieć, że wiele firm odmawia wykonywania takich prac zimą, bo o tej porze roku rusztowania są w konserwacji i sprawdza się ich stan techniczny.

Płytki elewacyjne – czyli elewacje w ciekawym stylu

Dużą popularnością cieszą się też płytki elewacyjne, dzięki którym można uzyskać niezwykle ciekawy styl elewacji. Wybór jest tak ogromny, gdyż dostępne są modele, które spodobają się zarówno miłośnikom stylu high-tech, jak i industrialnego czy retro. Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak, aby płytki przetrwały zimę i można było zimą wykonać z nich elewację, trzeba znaleźć oczywiście dobry klej i dobre płytki. W przypadku płytek musicie sprawdzić czy są odporne na wodę, a więc czy woda w nie nie wsiąka, ale też powinny być mrozoodporne. Oczywiście to nie wszystko, bo i promienie słoneczne mogą uszkadzać ich strukturę powodując blaknięcie, dlatego odporność na promienie UV jest wskazana.

Proste i tanie rozwiązania

Jeżeli Wasz dom jest naciągnięty klejem, który dodatkowo chroni jego powierzchnie, a przy tym chcecie, aby Wasza elewacja nie kosztowała sporo, to mamy dla Was ciekawym pomysł, a dokładnie pomalowanie jej. Do tego należy użyć dedykowanej farby. Ale i tu mamy dla Was radę, otóż w przypadku malowania temperatura nie powinna być niższa niż 0 stopni Celsjusza, z kolei przez następne 24 godziny, gdy farba schnie także nie powinna spaść poniżej zera. Oczywiście to nie koniec możliwości, bo w narożnych częściach możecie jeszcze wykonać boniowanie, ale i zastosować elementy sztukaterii dekoracyjnej z materiału poliuretanowego.

Czas więc przejść do wniosków i wnioski są takie: jest wiele prac, które można wykonać zimą, ale są też takie, których należy unikać. Nie zawsze prace na rusztowaniach o tej porze roku są realizowane. Dodatkowo w razie pytań czy wątpliwości warto zasięgnąć opinii specjalisty, bo poza temperaturą waży jest też dobór materiałów.

Related Posts

Leave a Comment