Rodzaj bramy ma znaczenie — dlaczego?

by redakcja serwisu

Zakup nowej bramy garażowej to często inwestycja na lata. Dlatego warto przed wyborem konkretnego rozwiązania zastanowić się, który rodzaj będzie dla nas najkorzystniejszy pod względem funkcjonalności sposobu otwierania i innych parametrów technicznych. Jednym z najczęściej wybieranych przez inwestorów modeli jest brama segmentowa, ale można zdecydować się również na inne warianty, na przykład uchylne, rolowane czy skrzydłowe. Czym charakteryzują się poszczególne modele? Podpowiadamy.

Brama segmentowa

Jednym z najczęściej wybieranych przez inwestorów modeli jest brama segmentowa. Wynika to z jej licznych zalet, wśród których można wymienić między innymi wiatroszczelność, izolację termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Producenci oferują szeroki wybór kolorystyczny takich modeli o bogatym wzornictwie, dzięki czemu łatwo jest je dopasować w taki sposób, aby tworzyły spójną całość z elewacją i stolarką okienną naszego domu.

Wśród bram segmentowych znajdziemy zarówno modele górne, jak i boczne. Są one szczególnie cenione ze względu na to, że mogą sobie na nie pozwolić również właściciele posesji z krótkim podjazdem, ponieważ nie zajmują dużej przestrzeni przed budynkiem podczas ich otwierania i zamykania. Można je też montować w garażach, które bezpośrednio wychodzą na ulicę. Ze względu na swoją wysoką ciepłochronność wynikającą z ich budowy nadają się do pomieszczeń ogrzewanych.

Brama rolowana

Modele rolowane, podobnie jak bramy segmentowe, sprawdzą się w przypadku niewielkich posesji lub garaży, które wychodzą bezpośrednio na ulicę. Ich mechanizm jest podobny do tego, który obserwujemy w roletach okiennych. Zazwyczaj wyposażone są już w automatyczny napęd. Wszystko to sprawia, że są wygodne w eksploatacji i sprawdzą się w przypadku praktycznie każdego garażu. Rozwiązanie to jest proste w obsłudze i skutecznie chroni garaż przed stratami ciepła. Jednak należy pamiętać, że wymaga ono odpowiedniej ilości miejsca na nadproże.

Brama uchylna

Bramy uchylne jeszcze kilka lat temu były najchętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem. Obecnie decydują się na nie głównie właściciele większych podjazdów, ponieważ do ich prawidłowego otwarcia należy wygospodarować pewną przestrzeń nad garażem, z uwagi na fakt, iż jej dolna część wysuwa się na zewnątrz. Bramy uchylne charakteryzują się prostą budową i łatwym montażem. Jednak ich mankamentem jest niezbyt dobra szczelność. Z tego powodu, jeżeli decydujemy się na to rozwiązanie, warto wybrać model od producenta, który gwarantuje odpowiednie parametry termoizolacyjności.

Brama skrzydłowa

Brama garażowa skrzydłowa wykonana jest w formie ramy, umieszczonej na podobnych, jak w przypadku drzwi rozwieranych, zawiasach. Na rynku dostępne są modele wytworzone z różnych materiałów, w tym ocieplone styropianem. Systemy takie mogą być otwierane ręcznie lub za pomocą mechanicznie sterowanego pilota. Do ich zalet można zaliczyć atrakcyjny wygląd, który świetnie wpasuje się w stylistykę niemal każdego budynku, zarówno tego urządzonego w stylu nowoczesnym jak i klasycznym.

Jest to rozwiązanie również stosunkowo tanie i łatwe w montażu, jednak nie jest pozbawione wad. Można do nich zaliczyć przede wszystkim konieczność posiadania dłuższego podjazdu, niż potrzebny by był w przypadku modeli uchylnych czy segmentowych. Aby taką bramę można było bezpiecznie otworzyć lub zamknąć, będziemy potrzebować minimum 1,5 metra wolnej przestrzeni przed budynkiem. Z tego powodu rozwiązanie to nie sprawdzi się u właścicieli stromych podjazdów lub niewielkich posesji.

Podsumujmy – decydując się na zakup bramy garażowej, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne i jej odpowiednie dopasowanie do stylistyki budynku, ale również parametry techniczne. Nie wszystkie modele sprawdzą się w przypadku niewielkich lub stromych podjazdów, dlatego zwłaszcza właściciele takich posesji przed zakupem konkretnego rozwiązania powinni przeanalizować jego parametry techniczne.

Related Posts

Leave a Comment